trwa ładowanie strony

Dbajmy  o kanalizację sanitarną i środowisko – to nasze wspólne dobro!

Kanalizacja to nie śmietnik

Dbajmy  o kanalizację sanitarną i środowisko – to nasze wspólne dobro!

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „WiK” w Pruszczu Gdański zwraca się do mieszkańców z prośbą o odpowiedzialne i prawidłowe korzystanie z sieci kanalizacyjnej. Zaśmiecanie kanalizacji to niestety duży i częsty problem, dlatego przypominamy o tym jak ważne jest  prawidłowe z niej korzystanie.

Wszyscy korzystamy z kanalizacji, ale nie wszyscy wiemy, że to, co trafia do rur, ma ogromny wpływ na ich drożność i na samo środowisko. Niewłaściwe korzystanie z sanitariatów powoduje zapychanie nie tylko naszych toalet czy instalacji wewnętrznej w budynkach, ale również prowadzi do zatorów na sieci kanalizacyjnej – w skutek czego może dojść do cofnięcia się ścieków, a w następstwie do zalania piwnic, terenów zielonych, mieszkań, ulic. Takie zalanie może być przyczyną dużych strat materialnych ale i ogromnym problemem dla mieszkańców i dla całego środowiska.

 

Sieć kanalizacji sanitarnej służy do odprowadzania ścieków bytowych z gospodarstw domowych, nie może być traktowana jako śmietnik na odpady.

Pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „WiK” w Pruszczu Gdańskim każdego roku usuwają zatory w sieci kanalizacji sanitarnej, czasem dochodzi do awarii przepompowni, powstają one w wyniku wrzucania do kanalizacji substancji i przedmiotów, które nie powinny się tam znaleźć.

   

Przypominamy do kanalizacji sanitarnej nie należy wrzucać:

  • Odpadów higienicznych: patyczków, wacików kosmetycznych, podpasek, tamponów, nawilżanych chusteczek, pieluch, pampersów,
  • materiałów budowlanych, np.: zaprawy cementowej, gruzu, kamieni, piachu, gipsu, klei, lakierów, żywic,
  • nakrętek, korków, gum do żucia, włosów, plastikowych torebek foliowych, gumowych            rękawiczek,
  • materiałów opatrunkowych, rajstop oraz innych części garderoby,
  • ręczników papierowych, szmat, gazet i innych nierozpuszczających się w wodzie materiałów,
  • niedopałków papierosów, lekarstw, farb, benzyny, olei napędowych, chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości,
  • tłuszczy i olei, resztek jedzenia, kości, zmielonej kawy, odpadów kuchennych, gałęzi, liści.

 

Sieć kanalizacji sanitarnej może przyjmować tylko nieczystości sanitarne i papier toaletowy.

 

Każdy z nas ma wpływ na prawidłowe działanie kanalizacji sanitarnej, a tym samym na ochronę naszego środowiska. Korzystajmy z niej świadomie z rozwagą i odpowiedzialnością dla dobra nas wszystkich!