
O spółce
Charakterystyka Przedsiębiorstwa „WiK” Sp. z o.o. w Pruszczu Gdańskim
Zakres działalności
Przedsiębiorstwo „WiK” zajmuje się wydobyciem, uzdatnianiem i dostawą wody pitnej oraz odbiorem ścieków komunalnych z terenu miasta Pruszcz Gdański.
Zadania realizuje bazując wyłącznie na własnych źródłach wody, czerpiąc ją z sześciu ujęć głębinowych znajdujących się na obszarze miasta. Dodatkowo przedsiębiorstwo świadczy usługi w zakresie budowy i remontów sieci i przyłączy wodociągowych, sanitarnych oraz deszczowych.
Struktura własności
Kapitał zakładowy Przedsiębiorstwa wynosił na dzień rozpoczęcia działalności 4.000 PLN. Obecnie kapitał zakładowy wynosi 37.496.500 PLN, z czego większość przypada na kapitał wniesiony przez właściciela w formie aportu sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Jedynym właścicielem spółki jest Gmina Miejska Pruszcz Gdański.
Rys historyczny
Miasto Pruszcz Gdański do 1992 r. w zakresie zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków obsługiwane było przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z siedzibą w Gdańsku. Dnia 2 lipca 1992 roku Rada Miasta podjęła uchwałę o utworzeniu miejskiej spółki prawa handlowego. Nowo powstały podmiot zarejestrowany został pod nazwą Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „WiK” sp. z o.o. i przejął całokształt działalności w zakresie miejskiej gospodarki wodnej.
W 2001 roku miasto powołało drugą spółkę pod nazwą Spółka Wodna Pruszcz sp. z o.o. dla wykonywania zadań z zakresu kanalizacji sanitarnej. W celu wyeliminowania podwójnych kosztów działalności obu spółek miasto zdecydowało się połączyć je w jeden podmiot.
W dniu 31-12-2004 r. zostało zarejestrowane w sądzie połączenie obu spółek.
Bieżąca gospodarka wodą
Miasto Pruszcz Gdański zaopatrywane jest w wodę z ujęć eksploatujących czwartorzędowe oraz kredowe warstwy wodonośne. Na terenie miasta pracują 3 stacje uzdatniania wody.
SUW nr 1
Stacja zlokalizowana jest przy ul. Grunwaldzkiej. Woda ujmowana poprzez dwie studnie głębinowe (ok. 220 m głębokości) jest poddana procesowi uzdatniania – na filtrach wypełnionych złożem kwarcowym. Tutaj eliminowany jest jon amonowy, występujący w nadmiernej ilości.
Uzdatnianie odbywa się metodą biologiczną, poprzez utlenienie w złożu filtracyjnym przez bakterie Nitrosomonas oraz Nitobacter naturalnie bytujące w wodach:
NH4+ + 2O2 → NO2– + 2H2O Nitrosomonas
NO2– + ½ O2→ NO3– Nitobacter
Po filtracji woda trafia do zbiorników retencyjnych wody czystej, a następnie pompowana jest do sieci wodociągowej w granicy miasta.
SUW nr 2:
Stacja znajduje się przy ul. Podmiejskiej. Podobnie jak stacja przy ul. Grunwaldzkiej woda ujmowana jest poprzez dwie studnie, z kredowej warstwy wodonośnej (ok. 220 m głębokości). Proces uzdatniania jest analogiczny, jak w SUW nr 1– na filtrach zasiedlonych bakteriami Nitrosomonas oraz Nitobacter.
SUW nr 3:
Stacja znajduje się przy ul. Obrońców Westerplatte. Tutaj woda pochodzi z czwartorzędowej warstwy wodonośnej , z głębokości ok. 90 m. Podobnie jak na pozostałych stacjach uzdatniania wody i tutaj pracują w trybie naprzemiennym 2 studnie głębinowe.
Woda z otworów czwartorzędowych charakteryzuje się ponadnormatywną zawartością związków żelaza i manganu i te muszą być z wody eliminowane do pożądanej wartości, którą definiuje rozporządzenie Ministra Zdrowia dnia 13 listopada 2015 r. ”W sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi” (Dz.U.2015.1989). Określono w nim wymagania dla 6 wskaźników mikrobiologicznych i 57 parametrów fizykochemicznych i organoleptycznych.
Uzdatnianie wody na każdej z trzech stacji uzdatniania wody opiera się na naturalnych procesach. Podczas uzdatniania nie dodaje się do wody żadnych chemicznych reagentów. Pruszczańska woda nie jest chlorowana. Wydobywana z dużych głębokości jest bezpieczna bakteriologicznie, co potwierdzają liczne badania prowadzone przez zakładowe laboratorium oraz Powiatową lub Wojewódzką Stację Sanitarno- Epidemioligiczną.
Jakość wody do spożycia jest systematycznie kontrolowana zarówno przez pracowników Przedsiębiorstwa, jak i Powiatowego Inspektora Sanitarnego z siedzibą w Pruszczu Gdańskim. Na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez Przedsiębiorstwo w ramach kontroli wewnętrznej oraz wyników badań przeprowadzonych przez pracowników Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Inspektor Sanitarny dwa razy do roku wydaje ocenę o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Kanalizacja sanitarna
Pruszcz Gdański jest niemalże w całości skanalizowany. System kanalizacyjny wyposażony jest w 15 przepompowni pośrednich oraz PS1 – przepompownię główną – w pełni zautomatyzowanych. System monitoringu zapewnia stałą kontrolę pracy przepompowni, prowadzoną z siedziby Zakładu oraz natychmiastową reakcję w przypadku awarii.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „WiK” jako eksploatator sieci kanalizacyjnej utrzymuje ją w należytym stanie technicznym, poprzez systematyczne czyszczenie zarówno kolektorów kanalizacyjnych, jak i przepompowni ścieków.
Pruszcz Gdański nie posiada własnej oczyszczalni ścieków. Miejskie ścieki tłoczone są do oczyszczalni „Wschód” w Gdańsku w celu poddania ich procesowi oczyszczania.