trwa ładowanie strony
Usługi

Bieżąca gospodarka wodą

Miasto Pruszcz Gdański zaopatrywane jest w wodę z ujęć eksploatujących czwartorzędowe oraz kredowe warstwy wodonośne. Na terenie miasta pracują 3 stacje uzdatniania wody.

SUW nr 1

Stacja zlokalizowana jest przy ul. Grunwaldzkiej.  Woda ujmowana  poprzez dwie studnie głębinowe (ok. 220 m głębokości) jest poddana procesowi  uzdatniania na filtrach wypełnionych  złożem kwarcowym.  Tutaj eliminowany jest jon amonowy, występujący w nadmiernej ilości.

Uzdatnianie odbywa się  metodą biologiczną, poprzez utlenienie  w złożu filtracyjnym przez bakterie Nitrosomonas oraz Nitobacter naturalnie bytujące w wodach:

NH4+ + 2O2 → NO2 + 2H2O Nitrosomonas

NO2 + ½ O2→ NO3 Nitobacter

Po filtracji woda trafia do zbiorników retencyjnych wody czystej, a następnie pompowana jest do sieci wodociągowej w granicy miasta.

SUW nr 2:

Stacja znajduje się przy ul. Podmiejskiej. Podobnie jak stacja przy ul. Grunwaldzkiej woda ujmowana jest poprzez dwie studnie, z kredowej warstwy wodonośnej (ok. 220 m głębokości).  Proces uzdatniania jest analogiczny, jak w  SUW nr 1– na filtrach zasiedlonych bakteriami Nitrosomonas oraz Nitobacter.

SUW nr 3:

Stacja znajduje się przy ul. Obrońców Westerplatte. Tutaj woda pochodzi z czwartorzędowej warstwy wodonośnej , z głębokości ok. 90 m.  Podobnie jak na pozostałych stacjach uzdatniania wody i tutaj pracują w trybie naprzemiennym 2 studnie głębinowe.

Woda z otworów czwartorzędowych charakteryzuje się ponadnormatywną zawartością związków żelaza i manganu  i te muszą być z wody eliminowane  do pożądanej wartości, którą definiuje rozporządzenie Ministra Zdrowia dnia 11 grudnia 2017 r. „W sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi” (Dz.U.2017r. poz. 328,1566 i 2180). Określono w nim wymagania dla 6 wskaźników mikrobiologicznych i 57 parametrów fizykochemicznych i organoleptycznych.

Uzdatnianie wody na każdej z trzech stacji uzdatniania wody opiera się na naturalnych procesach. Podczas uzdatniania nie dodaje się do wody żadnych chemicznych reagentów. Pruszczańska woda nie jest chlorowana. Wydobywana z dużych głębokości jest bezpieczna bakteriologicznie.

Jakość wody do spożycia jest systematycznie kontrolowana zarówno przez pracowników Przedsiębiorstwa,  jak i Powiatowego Inspektora Sanitarnego  z siedzibą w Pruszczu Gdańskim.  Na podstawie wyników  badań przeprowadzonych przez Przedsiębiorstwo w ramach kontroli wewnętrznej oraz wyników badań przeprowadzonych przez pracowników Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Inspektor Sanitarny dwa razy do roku wydaje ocenę o jakości wody przeznaczonej  do spożycia przez ludzi.