trwa ładowanie strony

Uwaga! Gminy mogą sprawdzić, czy nie kierujemy deszczówki do kanalizacji sanitarnej…

Regularnie uprzykrzające życie ulewne deszcze, zachęcają właścicieli nieruchomości do samodzielnego, często prowizorycznego zabezpieczenia domów czy działek przed nadmiarem wody. Nie każdy jednak właściciel domu pamięta, że wody opadowej nie można kierować nie tylko na sąsiednie posesje, ale również do kanalizacji ściekowej. Prawo w tym temacie jest jednoznaczne i nieubłagalne, kara za wodne przewinienia może sięgać nawet 10 tyś zł.

Najistotniejszą dla właścicieli domów zmianą, jaka została wprowadzona w prawie wodnym w ostatnich latach, jest uznanie, że wody opadowe i roztopowe nie są ściekami, czyli nie wolno deszczówki z posesji pozbywać się do kanalizacji ściekowej, o zakazie mówi wyraźnie art. 9 Ustawy z dnia 07.06.2001 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2028) o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków:

“Zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych lub roztopowych będących skutkiem opadów atmosferycznych, a także wprowadzania tych wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej.”

W związku z powyższym przed podjęciem decyzji o samodzielnym odprowadzaniu deszczówki do kanalizacji sanitarnej, warto jest  zapoznać się  z obecnie obowiązującymi przepisami, aby uchronić się przed nieprzyjemnościami i  możliwymi karami finansowymi.